ІНСТИТУТИ ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРАВА
УДК 342.9(075.8)
О. БАРАНОВ, кандидат технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
    
    
Анотація: У роботі досліджена задача визначення інститутів інформаційного права.
 
У процесі дослідження проблеми формування інформаційного законодавства одним з найважливіших питань є вирішення задачі визначення інститутів інформаційного права. Вирішення цієї задачі має важливе значення, оскільки інститути інформаційного права є методологічною основою законотворчої і правозастосовної роботи і від їх правильного визначення істотно залежить ефективність правового регулювання інформаційних відносин. Аналіз відомих досліджень і публікацій, в яких розпочато вирішення даної задачі свідчить про початковий етап її розробки як у вітчизняній юридичній науці, так і в закордонній.
Відомо, що право, яке є сукупністю норм, що створюються і охороняються державою, являє собою узгоджену, цілісну систему. Ця система є складною взаємозалежною ієрархічною структурою. Прийнято розрізняти наступні структурні елементи системи права в їх ієрархічній послідовності: галузь права; підгалузь права; інститут права; субінститут права, норма права.
При цьому поява правових інститутів викликана об'єктивним існуванням однорідних груп замкнутих суспільних відносин, що регулюються самостійною й автономною групою відповідних правових норм. Тому під інститутом права варто розуміти обмежену, стійку групу правових норм, що регулюють певний різновид суспільних відносин, що мають спільну функціональну спрямованість [1, 2].
Розрізняють загальні інститути права, що поширюються на всі галузі права. Це такі інститути, як: суб'єкт і об'єкт права, норма права, правовідносини і т.п. Мають місце міжгалузеві інститути права, що використовуються в декількох галузях права. Наприклад:
інститут опіки - цивільне і сімейне право; інститут інтелектуальної власності - цивільне й інформаційне право; інститут власності - цивільне право, сімейне право, земельне право, інформаційне право і т.д.
Особливу роль у праві відіграють галузеві інститути права. Саме їх сукупність і є одною з характерних підстав для виділення окремої галузі права. Крім того, інститути права поділяються на матеріальні та на процесуальні, прості та складні (або комплексні), регулятивні, охоронні і установчі і т.д. Ряд складних, комплексних інститутів права мають у своєму складі більш дрібні самостійні субінститути права.
Дослідження задачі визначення інститутів інформаційного права здійснювало ряд вчених [3 - 6]. Усі ці автори вважають, що визначення і формування інститутів інформаційного права мають важливе значення для його становлення. Практично у всіх роботах відзначається необхідність більш глибокого і системного дослідження проблематики правових інститутів інформаційного права. Однак, процес визначення власне інститутів інформаційного права не ґрунтувався на системному підході…
Продовження статті у друкованому варіанті журналу. Контактний телефон для довідок з питань передплати та отримання паперового журналу - 234-94-56.