ДО ПРОБЛЕМИ ЕЛЕКТРОННИХ ПРАВОЧИНІВ
УДК 007:347.133.2
О.А. БАРАНОВ, кандидат технічних наук,
лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки
    
Анотація. До проблеми дій особи, спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Аннотация. К проблеме действий лица, направленных на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей.
Summаry. As to the problem of person's actions that are aimed to establishment, modification or cessation of civil rights and duties.
Ключові слова. правочин, "електронний правочин", зв'язок, електронні засоби комунікацій.
 
Постановка проблеми. Останніми роками дістали широкого поширення такі нео-логізми, як е-економіка, е-медицина, е-уряд та багато інших, що є образним і ємним ві-дображенням усепроникаючого впливу інформаційних комп'ютерних технологій на людську діяльність. Від цих неологізмів з'явилися інші похідні: електронний уряд, еле-ктронна митниця, електронний лікар, електронний бізнес, електронна торгівля, елект-ронне суспільство, взаємодія в Інтернеті, спілкування в Інтернеті тощо [1 - 3].
Не уникнула цього впливу і правова наука. Широко стали вживатись терміни: комп'ютерне право, електронні договори, електронні документи, електронні правочини тощо. І якщо в деяких галузях знань використання прикметників "електронний" і "циф-ровий" у більшості випадків носить виправданий характер, то в правовій науці це най-частіше призводить до великих дискусій, до появи додаткових юридичних конструкцій. Прикладом може слугувати дискусія щодо терміна "електронний правочин", яку актив-но ведуть українські вчені [ 4 - 7]. Одним з результатів цієї дискусії є пропозиція ввести в доктрину цивільного права нове поняття "електронний правочин". Аналіз цієї дискусії підтверджує актуальність розгляду проблеми правових можливостей і наслідків викори-стання інформаційних комп'ютерних технологій при укладанні правочину.
Метою статті є розгляд правових особливостей використання технічних засобів телекомунікацій (зв'язку) при укладанні правочину і вивчення питання доцільності вве-дення нового поняття "електронний правочин" у доктрину цивільного права.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Законодавець встановив, що воля сто-рін правочину може бути виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншо-го технічного засобу зв'язку (ч. 1 ст. 207 ЦКУ). Багато авторів солідарні в тому, що саме використання технічних засобів зв'язку при укладанні правочину привносить деякі осо-бливості, які підлягають обов'язковому урахуванню при правовому регулюванні [ 5 - 9]. Однак при цьому є розбіжності в розумінні принципів роботи та сутності технічних засобів зв'язку, що, безсумнівно, створює проблеми в правозастосуванні…
Продовження статті у друкованому варіанті журналу. Контактний телефон для довідок з питань передплати та отримання паперового журналу - 234-94-56.