|
Анотація: Щодо правової регламентації комп'ютерного програмного забезпечення
|
Сьогодні в Україні не існує чіткої правової регламентації щодо використання комп'ютерного програмного забезпечення (ПЗ), зокрема, його легалізації та ліцензування. Це, в свою чергу, породжує комплекс проблем, з якими стикаються як юридичні, так і фізичні особи. Одним з нормативно-правових документів, де розглянуті питання вирішення цих проблем, є Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження концепції легалізації програмного забезпечення і боротьби з нелегальним його використанням" [1].
Згідно з цім документом для створення ефективного правового економічного механізму функціонування ринку ПЗ треба, зокрема:
- заборонити його незаконну установку та використання;
- розробити державні стандарти у сфері інформаційних технологій;
- розв'язати проблему забезпечення кадрами;
- створити в системі МВС України спеціальні підрозділи з питань боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності;
- створити Національний електронний реєстр виробників і розповсюджувачів ПЗ і навчальних програм;
- привести законодавство щодо об'єктів авторського права і суміжних прав у відповідність з міжнародними нормами;
- налагодити тісніше співробітництво з міжнародними організаціями, що захищають інтереси власників програмного забезпечення.
Однак, значною проблемою в державі є використання контрафактного ПЗ, що призводить, зокрема, до введення санкцій щодо експорту національної продукції. Крім того, на внутрішньому ринку з'явилася загроза розвитку бізнесу, зокрема, до підприємств, установ (фірм), що тим чи іншим чином мають справу з комп'ютерними технологіями, за використання ними неліцензійного ПЗ вживаються відповідні заходи з боку правоохоронних органів та юридичних представників зарубіжних корпорацій. Разом з тим, виникла загроза знищення вітчизняної галузі виробництва оптичних носіїв інформації. Це створює загрозу перспективам розвитку та функціонування для підприємств і установ науки, що спеціалізуються в області високих технологій [2].
Це зумовлено багатьма факторами, зокрема, у нашій країні існує значна потреба в ПЗ поряд з обмеженою купівельною спроможністю громадян щодо придбання пропрієтарного (закритого комерційного) ПЗ за пропонованими світовим ринком цінами, ставкою на політику сепаратних угод з конкретними закордонними виробниками "пропрієтарного" (закритого комерційного) програмного забезпечення та ігноруванням норм, які регламентують порядок державних закупок [3]. При цьому, зосередившись на легалізації та ліцензуванні пропрієтарного ПЗ, недостатньо розглянуто можливості розвитку використання інших видів ПЗ. Треба зазначити, що сьогодні в Україні більшість користувачів оперують поняттями "комерційне" та "вільне" (безкоштовне) ПЗ, не маючи уяви про існування загальновизнаної у світі класифікації...
Продовження статті у друкованому варіанті журналу. Контактний телефон для довідок з питань передплати та отримання паперового журналу - 234-94-56.
|